"-ын" meaning in All languages combined

See -ын on Wiktionary

Suffix [Eastern Mari]

IPA: /ən/ Forms: -yn [romanization]
Rhymes: -ən Head templates: {{head|mhr|suffix}} -ын • (-yn)
  1. unstressed final vowel form of -н (-n) Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-mhr-suffix-px1ur19x Categories (other): Eastern Mari entries with incorrect language header Disambiguation of Eastern Mari entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1 Categories (other): Pages using catfix Disambiguation of Pages using catfix: 0 0

Suffix [Eastern Mari]

IPA: /ən/ Forms: -yn [romanization]
Rhymes: -ən Head templates: {{head|mhr|suffix|cat2=adverb-forming suffixes}} -ын • (-yn)
  1. unstressed final vowel form of -н (-n) Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-mhr-suffix-px1ur19x1 Categories (other): Eastern Mari entries with incorrect language header Disambiguation of Eastern Mari entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2 Categories (other): Pages using catfix Disambiguation of Pages using catfix: 0 0

Suffix [Kazakh]

Forms: -yn [romanization]
Head templates: {{head|kk|suffix form}} -ын • (-yn)
  1. Form of -ін (-ın) in hard words after consonants Tags: form-of, morpheme Form of: -ін (extra: (-ın) in hard words after consonants)
    Sense id: en--ын-kk-suffix-IE40akxc Categories (other): Kazakh entries with incorrect language header, Pages with 5 entries, Pages with entries

Suffix [Mongolian]

IPA: [iːŋ] (note: does not cause umlaut)
Etymology: Inherited from Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un), ᠦ᠋ᠨ (-ün), ᠶ᠋ᠢᠨ (yin), from Middle Mongol ᠤ᠋ᠨ (-un), ᠦ᠋ᠨ (-ün), ᠶ᠋ᠢᠨ (yin). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|mn|cmg|ᠤ᠋ᠨ|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=-un|ts=}} Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un), {{inh+|mn|cmg|ᠤ᠋ᠨ|tr=-un}} Inherited from Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un), {{inh|mn|xng|ᠤ᠋ᠨ|tr=-un}} Middle Mongol ᠤ᠋ᠨ (-un) Head templates: {{mn-suffix|cat2=genitive suffixes}} -ын • (-yn) Forms: -yn [romanization], -ийн [alternative], [alternative], -ий [alternative], [alternative], -ны [alternative], -ний [alternative], -ины [alternative], -иний [alternative], -гийн [alternative]
  1. Marks the genitive case in the regular declension:
    After a back vowel stem ending in the consonant б (b), в (v), д (d), з (z), л (l), м (m), п (p), р (r), с (s), т (t), ф (f), х (x) or ц (c).
    Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-mn-suffix-zAnksVzz
  2. Marks the genitive case in the regular declension:
    After a back vowel stem ending in a consonant followed by a short vowel (which is supplanted).
    Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-mn-suffix-C63H5Doe Categories (other): Pages with 5 entries, Pages with entries, Classical Mongolian terms with non-redundant manual transliterations, Middle Mongol terms with non-redundant manual transliterations, Mongolian entries with incorrect language header, Mongolian terms with non-redundant manual transliterations, Mongolian terms with redundant script codes Disambiguation of Pages with 5 entries: 0 0 18 24 19 16 5 8 10 Disambiguation of Pages with entries: 0 0 20 26 21 17 3 4 9 Disambiguation of Classical Mongolian terms with non-redundant manual transliterations: 24 34 25 17 Disambiguation of Middle Mongol terms with non-redundant manual transliterations: 21 37 23 18 Disambiguation of Mongolian entries with incorrect language header: 24 32 25 19 Disambiguation of Mongolian terms with non-redundant manual transliterations: 23 35 26 16 Disambiguation of Mongolian terms with redundant script codes: 24 33 26 17
  3. Marks the genitive case in the regular declension:
    After a back vowel stem ending in an iotated vowel.
    Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-mn-suffix-Q06mprmK
  4. Forms patronymics. Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-mn-suffix-eri7ebqn
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: -ынх (-ynx), -ынхаа (-ynxaa), -ынхоо (-ynxoo) Related terms: (-t)

Suffix [Ossetian]

IPA: /ɨn/ Forms: -yn [romanization], -ун [alternative, Digor]
Etymology: From Proto-Iranian *-una- (verbal noun interfix). Perhaps related to Northern Kurdish -în. Etymology templates: {{inh|os|ira-pro|*-una-|pos=verbal noun interfix}} Proto-Iranian *-una- (verbal noun interfix), {{cog|kmr|-în}} Northern Kurdish -în Head templates: {{head|os|suffix}} -ын • (-yn)
  1. forms infinitive form of verbs Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-os-suffix-ipY6mYrj Categories (other): Ossetian entries with incorrect language header Disambiguation of Ossetian entries with incorrect language header: 18 43 40
  2. forms first person singular present form of verbs Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-os-suffix-e6LTU9XM Categories (other): Ossetian entries with incorrect language header Disambiguation of Ossetian entries with incorrect language header: 18 43 40
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Ossetian]

IPA: /ɨn/ Forms: -yn [romanization], -ин [alternative, Digor]
Etymology: From Proto-Iranian *-ayHna- (denominal suffix). Etymology templates: {{inh|os|ira-pro|*-ayHnah|*-ayHna-|pos=denominal suffix}} Proto-Iranian *-ayHna- (denominal suffix) Head templates: {{head|os|suffix}} -ын • (-yn)
  1. forms nouns or adjectives denoting material from other nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--ын-os-suffix-kxJqHpLD Categories (other): Ossetian entries with incorrect language header Disambiguation of Ossetian entries with incorrect language header: 18 43 40
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Russian]

IPA: [ɨn]
Head templates: {{head|ru|suffix}} -ын • (-yn) Inflection templates: {{ru-decl-adj|-ын|mixed|title=Possessive}}, {{ru-decl-adj|-ын|short|title=Possessive (older)}}, {{ru-decl-adj|-ын|proper|title=Used in names}} Forms: -yn [romanization], no-table-tags [table-tags], -ын [masculine, nominative, possessive], -ыно [neuter, nominative, possessive], -ына [feminine, nominative, possessive], -ыны [nominative, plural, possessive], -ыного [genitive, masculine, neuter, possessive], -ына [genitive, masculine, neuter, obsolete, possessive], -ыной [feminine, genitive, possessive], -ыных [genitive, plural, possessive], -ыному [dative, masculine, neuter, possessive], -ыну [dative, masculine, neuter, obsolete, possessive], -ыной [dative, feminine, possessive], -ыным [dative, plural, possessive], -ыного [accusative, animate, masculine, possessive], -ына [accusative, animate, masculine, obsolete, possessive], -ыно [accusative, neuter, possessive], -ыну [accusative, feminine, possessive], -ыных [accusative, animate, plural, possessive], -ын [accusative, inanimate, masculine, possessive], -ыны [accusative, inanimate, plural, possessive], -ыным [instrumental, masculine, neuter, possessive], -ыной [feminine, instrumental, possessive], -ыною [feminine, instrumental, possessive], -ыными [instrumental, plural, possessive], -ыном [masculine, neuter, possessive, prepositional], -ыной [feminine, possessive, prepositional], -ыных [plural, possessive, prepositional], no-table-tags [table-tags], -ын [masculine, nominative, possessive], -ыно [neuter, nominative, possessive], -ына [feminine, nominative, possessive], -ыны [nominative, plural, possessive], -ына [genitive, masculine, neuter, possessive], -ыной [feminine, genitive, possessive], -ыных [genitive, plural, possessive], -ыну [dative, masculine, neuter, possessive], -ыной [dative, feminine, possessive], -ыным [dative, plural, possessive], -ына [accusative, animate, masculine, possessive], -ыно [accusative, neuter, possessive], -ыну [accusative, feminine, possessive], -ыных [accusative, animate, plural, possessive], -ын [accusative, inanimate, masculine, possessive], -ыны [accusative, inanimate, plural, possessive], -ыным [instrumental, masculine, neuter, possessive], -ыной [feminine, instrumental, possessive], -ыною [feminine, instrumental, possessive], -ыными [instrumental, plural, possessive], -ыном [masculine, neuter, possessive, prepositional], -ыной [feminine, possessive, prepositional], -ыных [plural, possessive, prepositional], no-table-tags [table-tags], -ын [masculine, nominative], -ына [feminine, nominative], -ыны [nominative, plural], -ына [genitive, masculine], -ыной [feminine, genitive], -ыных [genitive, plural], -ыну [dative, masculine], -ыной [dative, feminine], -ыным [dative, plural], -ына [accusative, masculine], -ыну [accusative, feminine], -ыных [accusative, plural], -ыным [instrumental, masculine], -ыной [feminine, instrumental], -ыною [feminine, instrumental, rare], -ыными [instrumental, plural], -ыне [masculine, prepositional], -ыной [feminine, prepositional], -ыных [plural, prepositional]
  1. alternative form of -ин (-in): 's (possessive suffix) Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -ин (extra: (-in): 's (possessive suffix)) Related terms: -ев (-ev), -ёв (-jóv), -ов (-ov)

Alternative forms

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Pages using catfix",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "-ын"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Eastern Mari",
  "lang_code": "mhr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Mari entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "автор (avtor, “author”) + -ын (-yn) → авторын (avtoryn, “author's”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unstressed final vowel form of -н (-n)"
      ],
      "id": "en--ын-mhr-suffix-px1ur19x",
      "links": [
        [
          "-н",
          "-н#Eastern_Mari"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ən/"
    },
    {
      "rhymes": "-ən"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Pages using catfix",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "-ын"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Eastern Mari",
  "lang_code": "mhr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Mari entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "шочмо (šočmo, “Monday”) + -ын (-yn) → шочмын (šočmyn, “on Monday”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unstressed final vowel form of -н (-n)"
      ],
      "id": "en--ын-mhr-suffix-px1ur19x1",
      "links": [
        [
          "-н",
          "-н#Eastern_Mari"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ən/"
    },
    {
      "rhymes": "-ən"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kazakh",
  "lang_code": "kk",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kazakh entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(-ın) in hard words after consonants",
          "word": "-ін"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -ін (-ın) in hard words after consonants"
      ],
      "id": "en--ын-kk-suffix-IE40akxc",
      "links": [
        [
          "-ін",
          "-ін#Kazakh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "roman": "-ynx",
      "word": "-ынх"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "roman": "-ynxaa",
      "word": "-ынхаа"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "roman": "-ynxoo",
      "word": "-ынхоо"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠤ᠋ᠨ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "-un",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠤ᠋ᠨ",
        "tr": "-un"
      },
      "expansion": "Inherited from Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "xng",
        "3": "ᠤ᠋ᠨ",
        "tr": "-un"
      },
      "expansion": "Middle Mongol ᠤ᠋ᠨ (-un)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un), ᠦ᠋ᠨ (-ün), ᠶ᠋ᠢᠨ (yin), from Middle Mongol ᠤ᠋ᠨ (-un), ᠦ᠋ᠨ (-ün), ᠶ᠋ᠢᠨ (yin).",
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "-ийн",
      "roman": "-iin",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ы",
      "roman": "-y",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ий",
      "roman": "-ii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-н",
      "roman": "-n",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ны",
      "roman": "-ny",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ний",
      "roman": "-nii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ины",
      "roman": "-iny",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-иний",
      "roman": "-inii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-гийн",
      "roman": "-giin",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "cat2": "genitive suffixes"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "mn-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Mongolian",
  "lang_code": "mn",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "roman": "-t",
      "word": "-т"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "гар (gar, “hand”) + -ын (-yn) → гарын (garyn, “hand’s, of hand”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks the genitive case in the regular declension:",
        "After a back vowel stem ending in the consonant б (b), в (v), д (d), з (z), л (l), м (m), п (p), р (r), с (s), т (t), ф (f), х (x) or ц (c)."
      ],
      "id": "en--ын-mn-suffix-zAnksVzz",
      "links": [
        [
          "genitive case",
          "genitive case#English"
        ],
        [
          "back vowel",
          "back vowel#English"
        ],
        [
          "stem",
          "stem#English"
        ],
        [
          "consonant",
          "consonant#English"
        ],
        [
          "б",
          "б#Mongolian"
        ],
        [
          "в",
          "в#Mongolian"
        ],
        [
          "д",
          "д#Mongolian"
        ],
        [
          "з",
          "з#Mongolian"
        ],
        [
          "л",
          "л#Mongolian"
        ],
        [
          "м",
          "м#Mongolian"
        ],
        [
          "п",
          "п#Mongolian"
        ],
        [
          "р",
          "р#Mongolian"
        ],
        [
          "с",
          "с#Mongolian"
        ],
        [
          "т",
          "т#Mongolian"
        ],
        [
          "ф",
          "ф#Mongolian"
        ],
        [
          "х",
          "х#Mongolian"
        ],
        [
          "ц",
          "ц#Mongolian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 0 18 24 19 16 5 8 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 0 20 26 21 17 3 4 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 34 25 17",
          "kind": "other",
          "name": "Classical Mongolian terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 37 23 18",
          "kind": "other",
          "name": "Middle Mongol terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 32 25 19",
          "kind": "other",
          "name": "Mongolian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 35 26 16",
          "kind": "other",
          "name": "Mongolian terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 33 26 17",
          "kind": "other",
          "name": "Mongolian terms with redundant script codes",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "барга (barga, “Barag”) + -ын (-yn) → баргын (bargyn, “of the Barag”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks the genitive case in the regular declension:",
        "After a back vowel stem ending in a consonant followed by a short vowel (which is supplanted)."
      ],
      "id": "en--ын-mn-suffix-C63H5Doe",
      "links": [
        [
          "genitive case",
          "genitive case#English"
        ],
        [
          "short vowel",
          "short vowel#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "сая (saja, “million”) + -ын (-yn) → саяын (sajayn, “of a million”)."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks the genitive case in the regular declension:",
        "After a back vowel stem ending in an iotated vowel."
      ],
      "id": "en--ын-mn-suffix-Q06mprmK",
      "links": [
        [
          "genitive case",
          "genitive case#English"
        ],
        [
          "iotated",
          "iotated#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Мөнхбаатар (Mönxbaatar, given name) + -ын (-yn) → Мөнхбаатрын (Mönxbaatryn, patronymic)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms patronymics."
      ],
      "id": "en--ын-mn-suffix-eri7ebqn",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[iːŋ]",
      "note": "does not cause umlaut"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "ira-pro",
        "3": "*-una-",
        "pos": "verbal noun interfix"
      },
      "expansion": "Proto-Iranian *-una- (verbal noun interfix)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kmr",
        "2": "-în"
      },
      "expansion": "Northern Kurdish -în",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Iranian *-una- (verbal noun interfix). Perhaps related to Northern Kurdish -în.",
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "-ун",
      "roman": "-un",
      "tags": [
        "alternative",
        "Digor"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ossetian",
  "lang_code": "os",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 43 40",
          "kind": "other",
          "name": "Ossetian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms infinitive form of verbs"
      ],
      "id": "en--ын-os-suffix-ipY6mYrj",
      "links": [
        [
          "infinitive",
          "infinitive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 43 40",
          "kind": "other",
          "name": "Ossetian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms first person singular present form of verbs"
      ],
      "id": "en--ын-os-suffix-e6LTU9XM",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɨn/"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "ira-pro",
        "3": "*-ayHnah",
        "4": "*-ayHna-",
        "pos": "denominal suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Iranian *-ayHna- (denominal suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Iranian *-ayHna- (denominal suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "-ин",
      "roman": "-in",
      "tags": [
        "alternative",
        "Digor"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ossetian",
  "lang_code": "os",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 43 40",
          "kind": "other",
          "name": "Ossetian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "made out of stone",
          "roman": "duryn",
          "text": "дурын",
          "translation": "made out of stone",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms nouns or adjectives denoting material from other nouns"
      ],
      "id": "en--ын-os-suffix-kxJqHpLD",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɨn/"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыного",
      "roman": "-ynovo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "obsolete",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыному",
      "roman": "-ynomu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "neuter",
        "obsolete",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыного",
      "roman": "-ynovo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "masculine",
        "obsolete",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыною",
      "roman": "-ynoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыными",
      "roman": "-ynymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыном",
      "roman": "-ynom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыною",
      "roman": "-ynoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыными",
      "roman": "-ynymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыном",
      "roman": "-ynom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыною",
      "roman": "-ynoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыными",
      "roman": "-ynymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыне",
      "roman": "-yne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prepositional"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ын",
        "2": "mixed",
        "title": "Possessive"
      },
      "name": "ru-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ын",
        "2": "short",
        "title": "Possessive (older)"
      },
      "name": "ru-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ын",
        "2": "proper",
        "title": "Used in names"
      },
      "name": "ru-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "(-in): 's (possessive suffix)",
          "word": "-ин"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Russian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Russian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Russian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Russian possessive surnames",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "пти́ца (ptíca, “bird”) + -ын (-yn) → пти́цын (ptícyn, “bird's”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "Тро́ица (Tróica, “Trinity”) + -ын (-yn) → Тро́ицын (Tróicyn, “Trinity”) (relational)",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Whitsunday",
          "roman": "Tróicyn denʹ",
          "text": "Тро́ицын день",
          "translation": "Whitsunday",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of -ин (-in): 's (possessive suffix)"
      ],
      "id": "en--ын-ru-suffix-ZdLgP5Td",
      "links": [
        [
          "-ин",
          "-ин#Russian"
        ],
        [
          "'s",
          "'s"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "roman": "-ev",
          "word": "-ев"
        },
        {
          "roman": "-jóv",
          "word": "-ёв"
        },
        {
          "roman": "-ov",
          "word": "-ов"
        }
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɨn]"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}
{
  "categories": [
    "Eastern Mari adverb-forming suffixes",
    "Eastern Mari entries with incorrect language header",
    "Eastern Mari lemmas",
    "Eastern Mari suffixes",
    "Pages using catfix",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Eastern Mari/ən",
    "Rhymes:Eastern Mari/ən/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "-ын"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Eastern Mari",
  "lang_code": "mhr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "автор (avtor, “author”) + -ын (-yn) → авторын (avtoryn, “author's”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unstressed final vowel form of -н (-n)"
      ],
      "links": [
        [
          "-н",
          "-н#Eastern_Mari"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ən/"
    },
    {
      "rhymes": "-ən"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "categories": [
    "Eastern Mari adverb-forming suffixes",
    "Eastern Mari entries with incorrect language header",
    "Eastern Mari lemmas",
    "Eastern Mari suffixes",
    "Pages using catfix",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Eastern Mari/ən",
    "Rhymes:Eastern Mari/ən/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "-ын"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Eastern Mari",
  "lang_code": "mhr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "шочмо (šočmo, “Monday”) + -ын (-yn) → шочмын (šočmyn, “on Monday”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unstressed final vowel form of -н (-n)"
      ],
      "links": [
        [
          "-н",
          "-н#Eastern_Mari"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ən/"
    },
    {
      "rhymes": "-ən"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kazakh",
  "lang_code": "kk",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kazakh entries with incorrect language header",
        "Kazakh non-lemma forms",
        "Kazakh suffix forms",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(-ın) in hard words after consonants",
          "word": "-ін"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -ін (-ın) in hard words after consonants"
      ],
      "links": [
        [
          "-ін",
          "-ін#Kazakh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "categories": [
    "Classical Mongolian terms with non-redundant manual transliterations",
    "Middle Mongol terms with non-redundant manual transliterations",
    "Mongolian entries with incorrect language header",
    "Mongolian genitive suffixes",
    "Mongolian lemmas",
    "Mongolian suffixes",
    "Mongolian terms derived from Classical Mongolian",
    "Mongolian terms derived from Middle Mongol",
    "Mongolian terms inherited from Classical Mongolian",
    "Mongolian terms inherited from Middle Mongol",
    "Mongolian terms with non-redundant manual transliterations",
    "Mongolian terms with redundant script codes",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "roman": "-ynx",
      "word": "-ынх"
    },
    {
      "roman": "-ynxaa",
      "word": "-ынхаа"
    },
    {
      "roman": "-ynxoo",
      "word": "-ынхоо"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠤ᠋ᠨ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "-un",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠤ᠋ᠨ",
        "tr": "-un"
      },
      "expansion": "Inherited from Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "xng",
        "3": "ᠤ᠋ᠨ",
        "tr": "-un"
      },
      "expansion": "Middle Mongol ᠤ᠋ᠨ (-un)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Classical Mongolian ᠤ᠋ᠨ (-un), ᠦ᠋ᠨ (-ün), ᠶ᠋ᠢᠨ (yin), from Middle Mongol ᠤ᠋ᠨ (-un), ᠦ᠋ᠨ (-ün), ᠶ᠋ᠢᠨ (yin).",
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "-ийн",
      "roman": "-iin",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ы",
      "roman": "-y",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ий",
      "roman": "-ii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-н",
      "roman": "-n",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ны",
      "roman": "-ny",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ний",
      "roman": "-nii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ины",
      "roman": "-iny",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-иний",
      "roman": "-inii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "-гийн",
      "roman": "-giin",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "cat2": "genitive suffixes"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "mn-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Mongolian",
  "lang_code": "mn",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "roman": "-t",
      "word": "-т"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "гар (gar, “hand”) + -ын (-yn) → гарын (garyn, “hand’s, of hand”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks the genitive case in the regular declension:",
        "After a back vowel stem ending in the consonant б (b), в (v), д (d), з (z), л (l), м (m), п (p), р (r), с (s), т (t), ф (f), х (x) or ц (c)."
      ],
      "links": [
        [
          "genitive case",
          "genitive case#English"
        ],
        [
          "back vowel",
          "back vowel#English"
        ],
        [
          "stem",
          "stem#English"
        ],
        [
          "consonant",
          "consonant#English"
        ],
        [
          "б",
          "б#Mongolian"
        ],
        [
          "в",
          "в#Mongolian"
        ],
        [
          "д",
          "д#Mongolian"
        ],
        [
          "з",
          "з#Mongolian"
        ],
        [
          "л",
          "л#Mongolian"
        ],
        [
          "м",
          "м#Mongolian"
        ],
        [
          "п",
          "п#Mongolian"
        ],
        [
          "р",
          "р#Mongolian"
        ],
        [
          "с",
          "с#Mongolian"
        ],
        [
          "т",
          "т#Mongolian"
        ],
        [
          "ф",
          "ф#Mongolian"
        ],
        [
          "х",
          "х#Mongolian"
        ],
        [
          "ц",
          "ц#Mongolian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "барга (barga, “Barag”) + -ын (-yn) → баргын (bargyn, “of the Barag”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks the genitive case in the regular declension:",
        "After a back vowel stem ending in a consonant followed by a short vowel (which is supplanted)."
      ],
      "links": [
        [
          "genitive case",
          "genitive case#English"
        ],
        [
          "short vowel",
          "short vowel#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "сая (saja, “million”) + -ын (-yn) → саяын (sajayn, “of a million”)."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks the genitive case in the regular declension:",
        "After a back vowel stem ending in an iotated vowel."
      ],
      "links": [
        [
          "genitive case",
          "genitive case#English"
        ],
        [
          "iotated",
          "iotated#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Мөнхбаатар (Mönxbaatar, given name) + -ын (-yn) → Мөнхбаатрын (Mönxbaatryn, patronymic)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms patronymics."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[iːŋ]",
      "note": "does not cause umlaut"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "categories": [
    "Ossetian entries with incorrect language header",
    "Ossetian lemmas",
    "Ossetian suffixes",
    "Ossetian terms derived from Proto-Iranian",
    "Ossetian terms inherited from Proto-Iranian",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "ira-pro",
        "3": "*-una-",
        "pos": "verbal noun interfix"
      },
      "expansion": "Proto-Iranian *-una- (verbal noun interfix)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kmr",
        "2": "-în"
      },
      "expansion": "Northern Kurdish -în",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Iranian *-una- (verbal noun interfix). Perhaps related to Northern Kurdish -în.",
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "-ун",
      "roman": "-un",
      "tags": [
        "alternative",
        "Digor"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ossetian",
  "lang_code": "os",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "forms infinitive form of verbs"
      ],
      "links": [
        [
          "infinitive",
          "infinitive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "forms first person singular present form of verbs"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɨn/"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "categories": [
    "Ossetian entries with incorrect language header",
    "Ossetian lemmas",
    "Ossetian suffixes",
    "Ossetian terms derived from Proto-Iranian",
    "Ossetian terms inherited from Proto-Iranian",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "ira-pro",
        "3": "*-ayHnah",
        "4": "*-ayHna-",
        "pos": "denominal suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Iranian *-ayHna- (denominal suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Iranian *-ayHna- (denominal suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "-ин",
      "roman": "-in",
      "tags": [
        "alternative",
        "Digor"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "os",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ossetian",
  "lang_code": "os",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ossetian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "made out of stone",
          "roman": "duryn",
          "text": "дурын",
          "translation": "made out of stone",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms nouns or adjectives denoting material from other nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɨn/"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-yn",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыного",
      "roman": "-ynovo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "obsolete",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыному",
      "roman": "-ynomu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "neuter",
        "obsolete",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыного",
      "roman": "-ynovo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "masculine",
        "obsolete",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыною",
      "roman": "-ynoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыными",
      "roman": "-ynymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыном",
      "roman": "-ynom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыно",
      "roman": "-yno",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "animate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "masculine",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "inanimate",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыною",
      "roman": "-ynoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыными",
      "roman": "-ynymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыном",
      "roman": "-ynom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ru-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ын",
      "roman": "-yn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыны",
      "roman": "-yny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ына",
      "roman": "-yna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыну",
      "roman": "-ynu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыным",
      "roman": "-ynym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыною",
      "roman": "-ynoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыными",
      "roman": "-ynymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыне",
      "roman": "-yne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыной",
      "roman": "-ynoj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "prepositional"
      ]
    },
    {
      "form": "-ыных",
      "roman": "-ynyx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prepositional"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ын • (-yn)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ын",
        "2": "mixed",
        "title": "Possessive"
      },
      "name": "ru-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ын",
        "2": "short",
        "title": "Possessive (older)"
      },
      "name": "ru-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ын",
        "2": "proper",
        "title": "Used in names"
      },
      "name": "ru-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "roman": "-ev",
      "word": "-ев"
    },
    {
      "roman": "-jóv",
      "word": "-ёв"
    },
    {
      "roman": "-ov",
      "word": "-ов"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "(-in): 's (possessive suffix)",
          "word": "-ин"
        }
      ],
      "categories": [
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Russian 1-syllable words",
        "Russian entries with incorrect language header",
        "Russian lemmas",
        "Russian links with redundant alt parameters",
        "Russian links with redundant wikilinks",
        "Russian mixed possessive adjectives",
        "Russian possessive adjectives",
        "Russian possessive surnames",
        "Russian short possessive adjectives",
        "Russian suffixes",
        "Russian terms with IPA pronunciation",
        "Russian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "пти́ца (ptíca, “bird”) + -ын (-yn) → пти́цын (ptícyn, “bird's”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "Тро́ица (Tróica, “Trinity”) + -ын (-yn) → Тро́ицын (Tróicyn, “Trinity”) (relational)",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Whitsunday",
          "roman": "Tróicyn denʹ",
          "text": "Тро́ицын день",
          "translation": "Whitsunday",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of -ин (-in): 's (possessive suffix)"
      ],
      "links": [
        [
          "-ин",
          "-ин#Russian"
        ],
        [
          "'s",
          "'s"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɨn]"
    }
  ],
  "word": "-ын"
}

Download raw JSONL data for -ын meaning in All languages combined (18.8kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.